Hogyan kommunikál a másik nem?
Nem meglepő kijelentés részemről, ha azt leszögezem, hogy a nők és a férfiak teljesen másképpen beszélnek az érzelmeikről. Fényév távolságban van a két kommunikáció.
Ha az érzelmi intelligenciánk helyénvaló, akkor képesek vagyunk megfogalmazni saját érzéseinket, valamint környezetünk számára is át tudjuk adni szavakkal és nem várjuk el azt, hogy ők kitalálják, mi zajlik bennünk. Elvárjuk, hogy úgy szeressenek minket, úgy ahogy vagyunk, azonban ez csak akkor valósulhat meg, ha levetjük a páncélunkat és hagyjuk, hogy valódi énünkkel találkozhassanak szeretteink, ismerőseink.
Az tény, hogy a férfiak máshogy mutatják ki érzéseiket, mint a nők. A férfiak teret igényelnek, és szeretnek elvonulni valahová, akár magukban lenni, a nők leplezetlenebbül mutatják ki érzéseiket. A nők számára a beszélgetés a kapcsolatfelvétel és kapcsolatfenntartás elengedhetetlen formája. Ha ez nincs, akkor „baj” van. Míg a férfiak számára a kommunikáció célja az információ átadása, a nőknél az alapvető intimitás kialakításának elsődleges eszköze. Máshogy kommunikálunk! Kimerem jelenteni, hogy szinte minden helyzetben. Nézzük ezt meg három rövid példán keresztül.
- Stresszhelyzet kezelésében a férfiak többnyire visszavonulnak, hogy a felmerülő problémára tudjanak koncentrálni és így találjanak megoldásokat a kialakult helyzetre. Ugyan ebben a szituációban a nők nyíltan és aprólékosan, minden pontra kitérve vizsgálják meg a helyzetet, majd ha megértésre találnak meg is nyugodnak, és jobban érzik magukat.
- A metakommunikáció fontosságának megítélése is eltérő a két nem között. Míg a nők pontosan észlelik a részleteket: figyelik a testtartást, a hanglejtést és mindezeknek értelmet is adnak, addig a férfiak a teljes összképről alkotott benyomásukra hagyatkoznak teljes nyugalommal, ezáltal a részletekben rejlő üzenetek nem is jutnak el hozzájuk. A férfiak arcán ritkán tükröződik pillanatnyi érzelmi állapotuk, a nők arcáról sokszor többet le tudunk olvasni, mit, amit elmondanak, kifejeznek számunkra.
- A hallgatás is mást jelent férfi és nő között. Ha a férfi hallgat az nem jelenti azt, hogy megsértődött, vagy unja a nőt, esetleg már nem szereti. A női hallgatás azonban ennek az ellenkezőjét kívánja tudatosítani a másikban. A nők ténylegesen akkor vonulnak vissza, amikor megbántják őket és sértettnek érzik magukat, és azt várják, hogy a férfi ezt észrevegye. Ha ez nem történik meg, akkor azt a nő elkönyveli érzéketlenségnek és nem odafigyelésnek, ettől még feszültebb és bizonytalanabbá válik. Nehéz dió ez, ugyanis a férfi számára ez azt jelenti, hogy mindösszesen arra van szüksége a nőnek, hogy magában lehessen. Az ellenkezője nem is fordul meg többnyire a férfiakban.
Amit meg kell értenünk az nők és férfiak esetében más-más, és eltérőek. Amit a férfiaknak meg kell érteniük, az az, hogy nem kell minden helyzetben megoldást keresniük és kínálniuk a nők számára, hanem értő figyelemmel meg kell hallgatni őket, és ha az együttérzés szikrája megcsillan, akkor már jó útra léptünk. A nőknek pedig el kell fogadniuk, hogy a férfiak máshogy vannak kódolva, mint ők. Probléma esetén számukra nem a beszélgetés az elsődleges megoldási lehetőség, sokkal inkább az elvonulás, és a magukban történő tevékenykedés jelentheti a kiutat. Ilyenkor valójában önmagukkal társalognak. Ha sikerül megértenünk a különböző működések mögött zajlódó valós eseményeket, akkor közelebb kerülhetünk egymáshoz.
Fontos, hogy elkezdjünk felhagyni eddigi szokásainkkal és megtenni az első lépést még ma a boldogabb életért! Ha úgy érzed, nem tudsz megbirkózni a jelenlegi élethelyzeteddel, fordulj hozzám bizalommal a kapcsolat menüpontban található elérhetőségek egyikén.
Ha tetszett a cikk és érdekesnek találtad, oszd meg ismerőseiddel is! Ha felmerült bármilyen kérdésed a témával kapcsolatban, írj nekem egy üzenetet a info@yellowpillowcoaching.hu email címre, és néhány napon belül válaszolok