A házasságot teremteni kell!
Ígértem nektek az előző írásom végén, hogy visszajövök egy nagyon fontos témával a következő kijelentésem kapcsán: A házasságot teremteni kell! Minden nap.
Sokat gondolkodtam mit is érdemes megemlíteni e témában és rengeteg kérdés merült fel bennem.
Hogyan tartható fenn a boldogság? Min múlik egy jó kapcsolat? Mire van szükség ahhoz, hogy a kapcsolatunk élettel teli legyen, és sok örömet okozzon? Mit tehetünk annak érdekében, hogy házasságuk tartós legyen? Néhány dolog biztosan megfogalmazódott bennem a sok kérdésem közepette. Elsőként a mélypontok elkerülésének lehetőségét figyeltem meg. Foglalkozásaim során meggyöződhettem arról, hogy a párkapcsolatokban vannak hullámvölgyek és hegyek, melyeket meg kell mászni. Meg kell mászni közösen, hiszen meghoztuk a döntést, hogy együtt folytatjuk az életünket. Szükségünk van egyfajta törődésre, ha ezt megadjuk és viszonozva is megkapjuk párunktól, akkor csökkenthetjük a nélkülözöttség érzését. Gyorsabban kezelhetőek a nézeteltérések, ugyanis egy kiegyensúlyozott kapcsolatban, ahol szeretet és megértés van, ott biztonságban érezhetjük magunkat. A pandémiás helyzetben erre az átlagosnál sokkal nagyobb szükségünk van. Könnyebben tudunk beszélgetni nehéz dolgokról, ha nap, mint nap bizalommal és elfogadással, segítőkészséggel fordulunk a kedvesünk felé mégha ez nehezünkre is esik. Ezáltal napra készek lehetünk az őt foglalkoztató gondolatokkal, megoldandó feladatokkal. A törődés egyik segítő eszköze lehet a kommunikáció.
A napokban olvastam egy kutatást, amely szerint a megkérdezettek körében (kvalitatív kutatás) az 5 éve együtt élők, heti fél órát beszélgetnek egymással. Igen: heti fél órát! Számomra ez meghökkentő eredmény! Valahogy így nézhet ki: „Hogy vagy? Jól! Minden rendben? Igen! Milyen napod volt? Jó! Elviselhető! Rossz!…”
Ezt a kommunikációs szintet jórészt a távoli ismerősökkel összefutva az utcán vagy a liftben használjuk, ez sokat elárul a beszélgetés minőségéről. Nincs mögöttük valódi érdeklődés, illem van mögötte, megszokás. Így társalgunk a szomszédainkkal, vagy akár idegen emberekkel is.
Nagyon sok kapcsolatban, ahol a felek elhidegülnek egymástól, ezen a szinten kommunikálnak. Ha a kérdező fél nem tesz fel újabb kérdéseket, le is zárult a beszélgetés. Sajnos ez egyenes út ahhoz, hogy az eltávolodás bekövetkezzen.
Melyek lehetnek azok a fontos beszélgetési témák, melyekkel megtudhatjuk, mi az, ami éppen foglalkoztatja, vagy megoldásra vár kedvesünk életében? Nézzünk néhány példát erre, hogy jobban megértsük, hogy hogyan is kell egy párkapcsolatban kommunikálni:
- Személyes és közös célok, rövid és hosszú tervek
- Munkahelyi problémák és örömök
- Házimunka és az azzal kapcsolatos feladatok
- Minőségi idő eltöltése egyénileg és közösen
- Személyes vélemények kifejtése és megbeszélése
Fontos azt látnunk, hogy a párkapcsolat egyik nagyon fontos alappillére a kommunikáció. Persze ezeken túl van még számos olyan tartópillér (nevezzük 4T-nek: anyagi javak- közös értékrend, szexualitás, kommunikáció, bizalom-tisztelet), amely nagyon fontos ahhoz, hogy egy kapcsolat, házasság jól működjön, de most a beszélgetéseket helyeztem előtérbe. Ha párkapcsolatban, házasságban élünk, akkor egy egységet alkotunk és ezért össze kell dolgoznunk. Egy olyan kultúrában nővünk fel és élünk, ahol azt mondják, egyedül képesek vagyunk megbirkózni bármivel. A házasságban azonban az extrém függetlenség nem tud működni, mivel nem teremt házastársi egységet. „Azt vettem észre, hogy mióta házasságban élek, azóta önzetlenebb és nyitottabb szívvel fordulunk egymás felé a férjemmel.” A világ által elvárt női és férfi kép helyett figyeljünk arra, hogy milyennek lát párunk. Bátran álljunk ki az igazság mellett, de mindeközben szükséges közvetíteni az önzetlen, tiszta szeretetet. Ezzel a szemlélettel, egy sokkal egységesebb házasságot teremthetünk, mint egy önálló és énközpontú gondolkozással. Mindezeket átgondolva azt is megfigyeltem, hogy elsőként magunkkal kell „jóban lennünk” annak érdekében, hogy a fentiekre képesek legyünk. A kapcsolat elején azt hihetjük, hogy a Nagy Ő majd végtelenül boldoggá és teljessé tesz minket. Ez azonban csak részben lehet igaz, hiszen párunk, nem adhatja meg nekünk azt a teljes megelégülést, boldogságot, amire vágyunk, hiszen ezt magunkban kell elsősorban megteremtenünk. Amikor az esküvőm másnapján felébredtem, láss csodát ugyanaz az ember voltam, ugyanazokkal a problémákkal, mint az esküvőnk előtt. Szóval, ha úgy képzelitek el a házasságot, hogy teljesen más emberek lesztek, akkor sajnos tévúton jártok. Sok minden változik ez egészen biztos, de a magunkkal való kapcsolat ugyan az lesz. A mostani (egyéni) küzdelmeink és problémáink a házasságodban is ugyanúgy jelen lehetnek, de ha ezeket egy beszélgetés alkalmával megosztjuk egymással, akár közelebb is kerülhetünk a megoldáshoz. Nézzük meg miket tehetünk első lépésként:
- Adjuk meg magunknak a minőségi időt, hogy azzal foglalkozhassunk, amit leginkább szeretünk
- Keressük meg a saját szükségleteinket!
- Keressük meg az alapvető értékeinket, és kezdjünk el eszerint cselekedni!
Hogyan tudunk kiegyensúlyozott és boldog életet élni? A feladat az, hogy a megfigyelések sorozatát követően tegyünk érte és dolgozzunk rajta.
Az élet alapvető szabályai a házasságra is érvényesek. Lehetőségünk van arra, hogy a szeretetünket megerősítsük, és ezáltal napról napra egyre közelebb kerüljünk egymáshoz. Fontos, hogy ezért minden nap tegyünk! 🙂
Fontos, hogy elkezdjünk felhagyni eddigi szokásainkkal és megtenni az első lépést még ma a boldogabb életért! Ha úgy érzed, nem tudsz megbirkózni a jelenlegi élethelyzeteddel, fordulj hozzám bizalommal a kapcsolat menüpontban található elérhetőségek egyikén.
Ha tetszett a cikk és érdekesnek találtad, oszd meg ismerőseiddel is! Ha felmerült bármilyen kérdésed a témával kapcsolatban, írj nekem egy üzenetet az info@yellowpillowcoaching.hu email címre, és néhány napon belül válaszolok.