Érzelmi kalauz – Harag
Beszéljünk a haragról! Mit is jelent ez pontosan?
A harag hátterében általában a félelem érzése áll. Nehezen észrevehető, sunyin megbújó, de igen erősen átható érzés, mégsem tudsz hozzá kapcsolódni, mert félsz tőle. Nézzünk egy egyszerű példát, ami jól szemlélteti, hogy pontosan mire is gondolok: a kutya, amikor fél valakitől vagy valamitől acsarkodni, vicsorogni kezd. Védi magát a fellépésével, de valójában retteg. Nincs ez másképpen nálad sem. Amikor haragszol agresszívabbá válsz és a tudatalattid arra sarkall, hogy megfélemlítsd azt, akivel szemben a haragot (FÉLEMET) érzel. Ezt a megoldást választod annak érdekében, hogy biztonságba érezd magad és felülkerekedj/elnyomd a félelem érzését.
Nézzük meg, miként tudjuk definiálni az említett két érzést. A félelem egy lehangoló érzés, amit egy általunk észlelt fenyegetés kelt bennünk. Egy alapvető mechanizmus, válasz egy bizonyos ingerre, mint például a fájdalom vagy veszély. A harag egy intenzív érzelmi reakció. Az emberi lélek azon dühe, amely a megsértett, megrövidített, várakozásaiban, reményeiben csalódott, szokásaiban megzavart, önérzetében sértett ember lelkében- ezen dolgok okozója ellen támad.
Visszakanyarodva. Ha békében vagy magaddal és a környezeteddel, akkor képes vagy másoknak is békét hagyni. Mikor történik az ellenkezője? Most! Amikor nehéz időszakon mész keresztül, amikor kilátástalan a helyzeted, amikor semmi sem biztos. Ezekben az időkben türelmetlenebb vagy, hamarabb felmegy a pumpa. Haragszol mindenre, mindenkire és félsz. Mindeközben arra vágysz, hogy szeressenek, elfogadjanak és figyeljenek rád és mégsem ezt kommunikálod, mert ettől is félsz! Ebben a helyzetben magadra maradtál! Nem várhatod el a másik rugalmasságát, segítőkészségét, egyetlen megoldás maradt: kezd el máshogy csinálni, mit ezidáig! Kezdj másképpen hozzáállni! Ne várj a másik félre. Nehéz feladat, de működik. Próbáld ki a következő alkalommal. Ha eddig indulatosan léptél fel vegyél vissza belőle és ha az ellenkezője jellemző rád, akkor itt az idő a sarkadra állni. Legyél tudatos és bátor a helyzetben és figyeld meg, hogy mi lesz más. És ne feledd, ha valaki ordít veled az az illető fél valamitől. Ekkor szükséges a lélekjelenléted és a tudatosságod, hogy ne ordíts vissza, hiszen máshogy szükséges csinálnod, mint eddig. Kellő gyakorlást követően egyre közelebb kerülsz azokhoz a személyekhez, akivel szemben haragot érzel és rájössz saját működésedre a tudatosság által. Tudatos működés alatt pedig azt értem, hogy arról beszélj, amit érzel! Ez az egyik legnehezebb feladat az emberek számára, pedig csodákra képes egy vita során, ha az alapoknál kezdjük a beszélgetést például, hogy „fontos, hogy tudd, hogy tisztellek” vagy „szeretném, ha most is tudnád, hogy nagyon szeretlek”…
Sokat hallhattad, hogy sose feküdj le haraggal a szívedben. Nehézen teljesíthető tanács ugye? Talán nem is hiszed, hogy lehetséges bizonyos helyzetek után. Azonban, ha nem tudsz megbocsátani, akkor nem tudsz felszabadultan élni, ami azt jelenti, hogy folyamatosan lebilincsel a harag érzése. A haraggal nem a másik felet bünteted, hanem saját magadat, így a megbocsátáshoz is saját erőforrásaidat kell mozgósítanod. Nézz szembe a félelmeiddel és vedd kezedbe a sorsod irányítását.
Fontos, hogy elkezdjünk felhagyni eddigi szokásainkkal és megtenni az első lépést még ma a boldogabb életért! Ha úgy érzed, nem tudsz megbirkózni a jelenlegi élethelyzeteddel, fordulj hozzám bizalommal a kapcsolat menüpontban található elérhetőségek egyikén.
Ha tetszett a cikk és érdekesnek találtad, oszd meg ismerőseiddel is! Ha felmerült bármilyen kérdésed a témával kapcsolatban, írj nekem egy üzenetet az info@yellowpillowcoaching.hu email címre, és néhány napon belül válaszolok.